-
Zachovajte chladnú hlavu, nepodľahnite panike.
-
Ak to situácia (nie sú zadymené únikové cesty) a vaše dispozície (ste zdravý, schopný pohybu...) umožňujú, pokúste sa požiar zahasiť (napr. hadicou z hydrantu, vedrom vody, hasiacim prístrojom), pričom zachovajte ostražitosť pred možným ohrozením elektrickým prúdom.
-
Ak situácia neumožňuje postupovať podľa predchádzajúceho bodu, nevychádzajte na chodbu, neotvárajte dvere (dym je jedovatý, horúci, má nízky obsah kyslíka, stačí pár nádychov a ...).
-
Nenastupujte do výťahu (výťah vás pred dymom neochráni, pri požiari môže dôjsť k výpadku elektrického prúdu a ostanete uväznený, prípadne vás výťah môže zaviezť na miesto väčšieho ohrozenia).
-
Volajte hasičov – tiesňová linka 150.
-
Utesnite netesnosti okolo vstupných dverí do bytu mokrou handrou (spomalíte tým prenikanie dymu z chodby do bytu).
-
Ak hustota dymu v byte stúpa, choďte do najvzdialenejšej miestnosti s oknom (alebo na balkón) a zatvorte za sebou všetky dvere (vytvoríte tým ďalšie „spomaľovače“ šírenia dymu).
-
Čakajte na pomoc, pokiaľ nebude zlikvidované ohrozenie (dym) bez pomoci sa do bezpečia nedostanete.
-
Upozornite na seba - volajte z okna, hádžte malé predmety (ak chcete, aby sa k vám pomoc dostala rýchlejšie dajte o sebe vedieť, ak hasiči vedia kde ste dostanú sa k vám oveľa rýchlejšie), nemajte strach, pretože hasiči preverujú prítomnosť osôb vo všetkých ohrozených priestoroch.
-
Vždy sa dôsledne riaďte pokynmi hasičov.